Materiály koberců a běhounů

Moderní doba nabízí obrovské možnosti jak v materiálech, ze kterých jsou koberce vyrobeny, tak i v tvarech koberců a jejich desénovém provedení. Kdo si chce vybrat kusový koberec anebo koberec celoplošný, má nekonečné možnosti, z nichž se často v konkrétních obchodech až motá hlava! Ostatně to samé tvrzení dnes platí i pro nábytek a další součásti interiéru.

Z čeho se koberce vyrábějí?

Když se zastavíme u materiálů, tak zjistíme, že se koberec vyrábí prakticky ze všech možných druhů vláken a materiálů. Co se týká příze aplikované na koberce, tak nejčastěji se využívá bavlny. Najít je ovšem možné i koberce z jutové příze anebo koberce z kokosu, ty se ale většinou využívají spíše jako běhouny do předsíně! Mají mnohem vyšší životnost. Možné je tyto koberečky také dávat před dveře jako rohože! Hojně se také využívá při výrobě koberců vlny. Jde ovšem pouze o vysoce kvalitní koberce, které se využívají například v ložnici anebo jiných místnostech, které slouží spíše k odpočinku. Autokoberce se vyrábějí jen z kvalitních materiálů, které vydrží silný nápor a nános špíny. Obzvláště kvalitní jsou autokoberce pro automobily Škoda Fabia a Škoda Octavia.

Nevšední materiály na koberce

Jen těžko si lze představit, že by se takové koberce pokládaly třeba do kanceláře anebo nějakých jiných veřejných prostor! Zakoupit je možné i koberce vyrobené z přírodního hedvábí. Ty se ovšem zpravidla dávají na zdi, jelikož jde o gobelíny! Moderní koberce určené pro domácnosti a také veřejné prostory se vyrábějí výhradně z umělých materiálů. Jedná se o takzvané staplové mykané příze. Koberce mají v sobě třeba polypropylenové filamenty anebo polyamidy. Vlněných vláken je v nejmodernějších bytových a kancelářských kobercích naprosté minimum, které by se dalo vyčíslit maximálně tak jedním procentem!

Koberce od podlahářů

Nejen podlaháři, kteří takovéto koberce pokládají, ocení zejména to, že se tyto koberce nijak nekrčí. Velkou výhodou je také ta skutečnost, že nedochází k jejich žmolkování. Není třeba se o tyto koberce až tak často z tohoto pohledu starat!