Původ koberců

Koberce se řadí prakticky mezi jeden z nejstarších podlahových materiálů, který byl kdy člověkem vynalezen! Jedná se o textilie, které pokrývají zejména podlahy. Skutečnost je taková, že koberce pokrývaly v minulosti také zdi, nicméně jednalo se o takzvané gobelíny, které byly tkány zejména za účelem krásných dekorací zámků a také jiných honosných staveb!

Koberce a jejich historie

Koberce jsou z pohledu historie velmi starým podlahovým materiálem. V době minulé koberce byly nejen v interiéru různých staveb, ale také v exteriérech, což ovšem platí i v současnosti! První koberce pocházely z oblasti Střední Asie a byly zhotoveny již zhruba před nějakými 4 až 5 000 lety. Úplně nejstarší nález koberců je lokalizován do Pastyryku, který se nachází v Altajském údolí! Koberce se vyvíjely napříč jednotlivými staletími a měnily se hlavně technologie jejich výroby.

Ruční výroba koberců

Nejstarší koberce byly pochopitelně ručně tkané a jednalo se o opravdové originály, kterými se mohli jejich výrobci chlubit! V současné době podlahové krytiny zrovna originálními v mnohých případech nejsou. Takové linoleum je sice mnohodruhové, nicméně jde o průmyslově zpracovávanou podlahovou krytinu, která má sice působit na oko, nicméně originálním podlahovou krytinou, která by byla umělecky doceněna, určitě nebude! Postupem času se ovšem i koberce začaly jakýmsi způsobem diferencovat a vznikaly nové průmyslově vyrobené koberce, které se stávaly stále univerzálnější komoditou. Proměnily se pochopitelně i materiály, ze kterých se koberce vyráběly. V současné době jen těžko najdeme klasické ručně tkané koberce vyráběné ve větším množství. Většinou se jedná pouze o malé kusové koberce, které jsou vyráběny na zakázku pro nějaké movité zákazníky! Materiály velkých moderních koberců jsou také nejen přírodní, ale také i umělé! Ručně vyráběné koberce jsou i autokoberce do automobilů Škoda Fabia a Škoda Octavia. Ručně vyráběné koberce však patří k nadstandardu. Obyčejně jsou do automobilů dodávány autokoberce strojové výroby.