Ručně vyráběné koberce

Jestliže si člověk chce vytvořit opravdu originální interiér svého bytu či domu, tak pochopitelně zvolí krásné originální ručně vyrobené koberce. Ty se hodí prakticky do kterékoli části obytných prostor! Nejčastěji se pro ruční koberce volí zejména obývací pokoje anebo ložnice. Ve výjimečných případech se lze setkat s tím, že takovéto koberce hostí i dětské pokoje, ale většina lidí si nechá dětské pokoje buď úplně bez koberců anebo do nich dá koberce levnější, jelikož děti se k nim zrovna mateřsky nechovají! Není problém také zvolit originální dětské koberce, které jsou na specifickou zátěž v podstatě konstruovány!

Ručně vázané koberce

Ručně vázané koberce se vyznačují zejména poměrně složitým způsobem svého vázání! Na nitě, jež slouží jako osnova, se vážou uzlíky různých tvarů dle konkrétního barevného vzoru. Tvary uzlíků jsou pochopitelně rozličné. Rozlišujeme třeba uzlíky perské, uzlíky smyrenské a další. Každá řada jednotlivých uzlíků je protkána dvěma útky zpevněnými v plátnové vazbě! Vlněné koberce zpravidla disponují nějakými 8 uzly. Špičky uzlů je třeba po dokončení práce zastřihnout!

Koberce s nádhernými vzory

V některých východních zemích, mezi které řadíme třeba Írán, Indii či Nepál mají tyto koberce nádherné vzorování a technika jejich výroby je opravdu specifická a originální! Hezké je logo Škoda Auto, které se používá na autokoberce do Škoda Fabia a Škoda Octavia. Ruční vázání koberců bylo jednu dobu rozšířeno také v Evropě a jednalo se o takzvané amatérské vázání koberců. Dokonce se za tímto účelem prodávaly také soupravy speciálních přízí, z nichž se poté zájemci tyto koberce zhotovovaly. Největší ručně vázaný koberec se nachází v Ománu, kde pokrývá celou plochu jedné místní mešity. Nejmodernější technikou vázání koberců je strojová! Ta je sice skvělá zejména v kvantitě vyrobených koberců a v rychlosti, nicméně originalita dostává v tomto procesu poměrně hodně na frak!